Závislostní příznaky


Příznaky „tabu“

Příznaky málo komunikované, málo známé, ALE velice podstatné!


Sexuální poruchy

VÍCE


Porucha kontroly impulzů

VÍCE


Skutečný příběh

VÍCE

Sexuální poruchy

Sexuální zájem a aktivita jsou sníženy jak u mužů, tak i u žen.

K rozvoji potíží přispívají poruchy hybnosti, změny nálady a léky.

Jak potíže s erekcí, tak hypersexualita vzniklé jako důsledek léčby, mohou způsobit značnou úzkost postižené osobě i jejímu partnerovi.

Hypersexualita je charakterizována zaujetím sexuálními myšlenkami, dožadováním se sexuálního styku a touhou po časté genitální stimulaci, vyhledáváním pornografie na internetu, využíváním telefonické sexuální linky a prostituce.

Porucha kontroly impulzů

člověk není schopen zhodnotit vhodnost či nevhodnost svých činů nebo slov a přizpůsobit tomu svoje jednání.

Punding – porucha chování projevující se jako bezúčelné, stereotypní chování, které nebere konce a činnost předešlá vyvolává „chuť“ pokračovat (rozmontovávání věcí bez účelu, neustála tvorba „pro tvorbu“, neúměrné sběratelství atd.)

Kompulzivní nakupování – porucha chování, pro kterou je typické přemíra nakupování čehokoliv. Nemocní ztrácí soudnost, co je třeba a co si mohou dovolit koupit. Tato porucha může být nebezpečná pro rodinný rozpočet. 

Patologické hráčství – porucha chování, projevuje se hraním, sázením o peníze všeho druhu.

Kompulzivní přejídání – porucha chování, kdy se nemocný přejídá, aniž by měl pocit hladu.

Poruchy chování mohou být pro zdravé nepochopitelné. Občas je nesnadné nemocnému vysvětlit zdravému partnerovi, proč se chová „najednou jinak než kdysi“.

Skutečný příběh

Uvádíme pro ilustraci skutečný příběh z roku 2012.
zdroj: EuroZprávy, Famous , 2.12.2012

Lék na Parkinsona z něj učinil sexem posedlého gaye a gamblera.
Respektovaný bankéř, milující manžel a otec dvou dětí se proměnil v člověka, kterého jeho rodina nepoznávala. Francouz Didier Jambart (52) utratil celé jmění a rozprodal majetek, aby získal peníze na sázky. Přestože měl fungující rodinu, přihlásil se do několika seznamek pro gaye a stal se závislým na sexu s nimi. Až po několika letech zjistil, že za to může lék na Parkinsovu chorobu, který užíval…
Dvaapadesátiletý Francouz se začal lékem léčit v roce 2003, do dvou let se z něj prý stal vášnivý hráč automatů a hazardu a denně měl sex s několika muži. Mnohdy se také převlékal za ženu a inscenoval setkání s různými zvrhlíky, načež byl jednou brutálně znásilněn.
Jambart tři roky medikament užíval a měl zcela zničený profesní, a hlavně soukromý život. Kvůli gamblerství prodával hračky vlastních dětí a zastavil rodinný dům. Podle psychiatrů ošetřujících vážně nemocného muže se pokusil osmkrát o sebevraždu.

Rozpoznání nemoci

Zjistěte, jak rozpoznat první příznaky, kterými o sobě začínající Parkinsonova nemoc dává vědět.

Fáze nemoci

Nemocný prochází různými vývojovými fázemi jejichž délka a projevy se u jednotlivců může lišit.

Příznaky

Základní motorické a nemotorické projevy nemoci, které působí obtíže při všech běžných činnostech.

Podpořte nás dárcovskou DMS

Každá podpora je pro nás cenná. Dárcovskou DMS podpoříte náš spolek nejenom finančně, ale dáte nám také najevo, že naše práce stojí za to. Výše podpory odpovídá částce v textu DMS. Děkujeme. 

DMS PARKI 30
DMS PARKI 60
DMS PARKI 90

na číslo 87 777